Zahrada jako klíčový faktor pro koupi nemovitosti

Zeleň má na cenu nemovitosti ohromný vliv, a to nám potvrzují rozsáhlé studie. Tento efekt se týká nejen samotného domu, ale i celé čtvrti. Ale co to přesně znamená?

Důvodů, proč zelené čtvrtě lákají kupce, je celá řada. Jsou klidnější, příjemnější a zdravější. V těchto oblastech se také vyskytuje méně trestné činnosti a domácího násilí. Zelená krajina snižuje riziko výskytu diabetu a srdečních onemocnění. Je jasné, že zeleň má pozitivní vliv na náš život. Ale jak moc jsme ochotni za tuto přidanou hodnotu zaplatit?

Existuje několik metod, jak toto vyčíslit. Jedním z přístupů je model, který ukazuje, že každý procentní krok od zelených ploch snižuje cenu nájmu o 0,13 až 0,26 %. Lze to interpretovat i opačně – čím blíže k zeleni, tím vyšší cena nemovitosti. 

Britové také potvrzují tento trend. Studie prováděná na vzorku jednoho milionu nájemních bytů zjistila, že garsonka v blízkosti zeleně (parků, alejí, zahrad a jezer) měla průměrně o 34 liber vyšší nájem. To přepočítáno do korun znamená, že tisícovku můžete ušetřit, když bydlíte o kilometr dál od zeleně.

Přestože platba navíc za zeleň v okolí vašeho bydlení může být komplikovaná, lidé jsou ochotni zaplatit. Nemovitosti s přístupem k zeleni jsou pro 70 % kupujících lákavé a průměrně jsou ochotni zaplatit až o 20 % více než za obdobnou nemovitost bez zahrady. Zahrady jsou prostě stále v kurzu.

Výběr vhodné zahrady k vašemu domu je rovněž klíčový. Zahrady k jižní straně jsou nejvyhledávanější kvůli více slunečnímu světlu. Nemovitosti s takovým luxusem mohou stát až 15 % více.

Pokud chcete investovat do zahrady, tak její návrh a rozměry mají rovněž významný vliv. Dům s kvalitní zahradou může zvýšit hodnotu nemovitosti o dalších 20 %.