Investování do chaty či chalupy – proč ne?

Chalupy už dávno nejsou jen místem pro víkendový odpočinek a pěstování zeleniny. Stále více lidí je využívá jako investiční nástroj a zdroj dodatečných příjmů.

Zájem o chaty roste a realitní kanceláře to potvrzují. Podle průzkumů plánuje každý čtvrtý Čech pořídit si chatu nebo chalupu během následujících pěti let. Česko patří mezi země s nejhustším počtem rekreačních chat v Evropě, přičemž třetina obyvatel už vlastní svou rekreační nemovitost. Dokonce i každý dvacátý obyvatel využívá pro víkendové rekreace byt nebo apartmán, který často bývá situovaný v lyžařských střediscích.

I přes velký zájem je však stále nedostatek nabídky a mnohdy se chaty prodávají velmi rychle. Ceny starších chat se mohou pohybovat v řádech statisíců až miliónů korun. Většina zájemců však preferuje pozemky, které potom často slouží k výstavbě nových letních rezidencí. Zastaralou chatu na pozemku 500 metrů lze snadno prodat za 900 tisíc korun, zatímco třicetimetrová dřevěná chata na pozemku 1750 metrů může stát až tři miliony korun.

Pokud máte chatu či chalupu, můžete si vydělat i tím, že ji budete pronajímat. Luxusní nemovitosti, které jsou vhodné k celoročnímu obývání a často disponují bazény a tenisovými kurty, lze za současných cen pronajímat až za osm tisíc korun týdně. Mnoho lidí si také pronajímá chaty či chalupy dlouhodobě, zejména v horských oblastech během zimní sezony, kdy se ceny pohybují v desetitisících až statisících korunách. Investice do chaty může být zajímavým způsobem, jak vydělat peníze a zároveň si užívat vlastní rekreační nemovitost.